Czym jest szampon przeciwłupieżowy?

wpis w: Moje zdrowie | 0

Aby zrozumieć, czym jest szampon przeciwłupieżowy, musimy najpierw poznać jego składniki, sposób działania i prawidłowe dawkowanie. Następnie możemy zrozumieć skutki uboczne takich produktów. W tym artykule wyjaśnimy także, jak stosować szampon przeciwłupieżowy. Ponadto omówimy dawkowanie szamponu na tydzień. Dzięki temu dowiesz się, jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy do walki z tym problemem.

Składniki

Szampony przeciwłupieżowe zawierają składniki zwalczające przyczyny tego schorzenia. Na przykład pirytionian cynku zabija grzyby, które powodują łupież. Smoła zmniejsza łuszczenie się skóry poprzez spowolnienie procesu obumierania komórek skóry. Jednak ten składnik może również powodować podrażnienia lub stany zapalne skóry u niektórych osób. Inne składniki, których należy unikać, to smoła węglowa, o której wiadomo, że ogranicza przerost komórek skóry. Beta-hydroksykwas może również pomóc w usunięciu łuszczących się komórek skóry głowy.

Siarka, składnik często spotykany w produktach przeciwtrądzikowych, może być korzystna dla skóry głowy. Działa ona jak środek złuszczający, zmniejszając ilość płatków i zapobiegając ich gromadzeniu się. Usuwa również nadmiar oleju z włosów i skóry głowy oraz zmniejsza produkcję komórek skóry. Niektóre osoby mogą jednak uważać, że kwas salicylowy jest zbyt wysuszający i drażniący. Osoby o wrażliwych włosach powinny unikać tych szamponów.

Niektóre szampony przeciwłupieżowe zawierają również kwas salicylowy. Kwas ten, który jest łagodny i zmiękcza skórę, pomaga zmyć łupież. Czas działania kwasu salicylowego jest jednak różny u różnych osób. Kwas salicylowy jest jednak bezpieczny i stanowi dobry wybór dla osób cierpiących na łupież. Może on pogorszyć stan, ale nadal jest uważany za dobry wybór.

Szampon przeciwłupieżowy musi zawierać składnik przeciwgrzybiczy, który zwalcza grzyby i bakterie powodujące łupież. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz skłonność do łupieżu. W szamponie przeciwłupieżowym nie powinny znajdować się składniki powodujące grzybicę, takie jak alkohol czy parabeny. Produkty te nie powinny także zawierać silnych substancji chemicznych. Dlatego pamiętaj, aby zapoznać się z listą składników szamponu przeciwłupieżowego.

Funkcja

Głównym składnikiem szamponu przeciwłupieżowego jest pirytionian cynku. Ta aktywna substancja przeciwłupieżowa jest rozpuszczalna w wodzie i jest dostarczana w postaci 48% dyspersji w wodzie. Jego zmikronizowana postać zwiększa jego skuteczność przeciwłupieżową i przyleganie do skóry głowy. Dzięki tym właściwościom składnik aktywny jest wysoce skuteczny w hamowaniu wzrostu Malassezia scurf, gatunku grzyba, który powoduje łupież.

Oprócz usuwania łupieżu, wiele szamponów przeciwłupieżowych zawiera również składniki odżywcze, które odżywiają włosy. Są one łatwe w użyciu i nie przeszkadzają w regularnym myciu włosów. Co więcej, produkty te są wolne od szkodliwych składników. Aby skóra głowy była zdrowsza, konieczne jest rzadsze mycie włosów. Jednak nadal ważne jest, aby wybrać szampon przeciwłupieżowy, który jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny w użyciu.

Kupując szampon przeciwłupieżowy, zawsze zwracaj uwagę na jego składniki i korzyści. Unikaj szamponów zawierających środki przeciwgrzybicze lub niepotrzebne spraye do układania włosów. Serum może również powodować problemy ze skórą głowy i sprawiać, że włosy będą bardziej tłuste niż zwykle. Maski do włosów to kolejny sposób na ukojenie skóry głowy i przywrócenie jej naturalnego nawilżenia. Najlepsze szampony przeciwłupieżowe są wolne od szkodliwych substancji chemicznych.

Innym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych jest siarka. Ten środek przeciwbakteryjny pomaga leczyć skórę głowy, zmniejsza łuszczenie się skóry i kontroluje wzrost drożdży. Według De Angelis i wsp. pirytionian cynku ma działanie przeciwgrzybicze i zmniejsza liczbę gatunków drożdżaków i malassezia w skórze głowy. Dodatkowo, szampony z proteinami cynku zmniejszają nadprodukcję komórek skóry i nadmierną produkcję oleju.

Dawkowanie

Dawkowanie mydła przeciwłupieżowego może być różne. Dawkowanie szamponu przeciwłupieżowego powinno być ustalone przez lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, dorośli powinni stosować szampon raz dziennie przez dwa tygodnie, natomiast dzieci poniżej 12 roku życia powinny stosować go co trzy do czterech dni przez okres do ośmiu tygodni. Dzieci powinny być skonsultowane z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu, ponieważ dawkowanie może ulec zmianie w zależności od wieku i innych czynników.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, szampon przeciwłupieżowy należy stosować dwa razy w tygodniu, przez dwa do czterech tygodni. Aby prawidłowo go stosować, należy najpierw zmoczyć włosy. Dokładnie zmocz głowę, nałóż szampon przeciwłupieżowy i wmasuj go w skórę głowy. Po kilku minutach spłucz włosy wodą. Gdy zauważysz zauważalną poprawę, możesz zmniejszyć częstotliwość stosowania szamponu przeciwłupieżowego.

Właściwa dawka szamponu przeciwłupieżowego zależy od rodzaju łupieżu, jaki masz. Jeśli masz łupież łagodny lub umiarkowany, jeden z tych preparatów prawdopodobnie będzie dla ciebie odpowiedni. W przeciwnym razie należy skonsultować się z dermatologiem. On lub ona będzie w stanie zdiagnozować łupież i zalecić najlepszy plan leczenia. Dermatolog jest najlepszym źródłem informacji na temat wyboru szamponu przeciwłupieżowego.

Dawkowanie szamponu przeciwłupieżowego może obejmować ketokonazol, lek przeciwgrzybiczy, który jest skuteczny w leczeniu i zapobieganiu łupieżowi. Szampon z ketokonazolem może jednak działać drażniąco. Szampon powinien być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami. Aby utrzymać jego działanie, lek powinien być stosowany regularnie, za każdym razem przez co najmniej trzy do pięciu minut.

Skutki uboczne

Istnieje kilka możliwych skutków ubocznych stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Należy go stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. W niektórych przypadkach nadmierne stosowanie może spowodować zatrucie. Jeśli podejrzewasz, że przedawkowałeś lek, udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego. Jeśli to możliwe, należy zabrać ze sobą pojemnik z lekiem, etykietę i pudełko. Następnie należy skonsultować się z lekarzem i skonsultować się z opakowaniem produktu. Nie jest bezpieczny do stosowania na rany, oparzenia słoneczne lub suchą skórę.

Szampony przeciwłupieżowe mogą powodować podrażnienie skóry, zapalenie skóry głowy, swędzenie i łuszczenie się skóry. Rzadko jednak występują poważne skutki uboczne. Poważne reakcje mogą obejmować ciężką pokrzywkę, wysypkę skórną, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, języka i gardła, przerzedzenie włosów i ból głowy. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia tych działań niepożądanych jest niewielkie i nie są one poważne.

Niektóre substancje chemiczne zawarte w szamponach przeciwłupieżowych mogą powodować podrażnienie, a nawet senność. Jednym z takich składników jest ketonazol. Pomaga on w rozluźnianiu martwych skorupek skóry i może powodować uczucie kłucia lub pieczenia. Ketokonazol jest bezpieczny w przypadku stosowania miejscowego, ale może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Jeśli wystąpi jakakolwiek reakcja alergiczna, należy natychmiast zaprzestać stosowania szamponu. Jeśli objawy nie ustąpią, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Szampony przeciwłupieżowe można kupić bez recepty. Szampony na receptę są dostępne w silniejszych formułach. Szampony te zabijają grzyby, które powodują łupież i mogą powodować suchość skóry głowy oraz przerzedzenie włosów. Jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych, rozważ użycie olejku z drzewa herbacianego jako szamponu przeciwłupieżowego.

Zalecenia

Jeśli zastanawiałeś się, jaki jest najlepszy szampon przeciwłupieżowy, rozważ poniższe opcje. Według dr Dendy Engelman, szampon ten zawiera pirytionian cynku, który kontroluje łupież. Jest także wolny od parabenów i glutenu. I jest przeznaczony do włosów farbowanych. Szampon Head & Shoulders to złoty standard w walce z łupieżem.

Szampon na bazie olejku z drzewa herbacianego jest skutecznym środkiem przeciwłupieżowym. Chociaż może nie jest tak silny jak szampon z cynkiem, olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwgrzybicze, dzięki którym skóra głowy będzie zrównoważona i wolna od płatków. Szampon Tea Tree Special firmy Paul Mitchell to jedna z popularnych opcji. Delikatnie oczyszcza skórę głowy i pozostawia uczucie świeżości. Szampon ten jest szczególnie pomocny dla osób z tłustą skórą, ponieważ zawiera więcej witaminy C.

Inny dobry szampon przeciwłupieżowy zawiera naturalne składniki roślinne, takie jak jojoba i aloes. Jojoba rozpuszcza nagromadzony na skórze głowy osad, a aloes nawilża włosy. Mięta pieprzowa i olejek z drzewa herbacianego przynoszą ukojenie i łagodzą swędzenie. Wszystkie te właściwości sprawiają, że szampon ten jest idealny dla osób z łupieżem. Możesz stosować go codziennie przez dwa tygodnie, aby zobaczyć rezultaty.

Inny świetny szampon przeciwłupieżowy zawiera ketokonazol. Ten składnik przeciwgrzybiczy może zapobiec rozwojowi malassezia, rodzaju bakterii powodujących łupież, które powodują łuszczenie się skóry i stan zapalny. Wybór odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego zależy od rodzaju włosów i skóry głowy. Jeśli twoje włosy są suche, mogą potrzebować więcej wilgoci niż zwykle, by zwalczyć łuski. Skonsultuj się z dermatologiem lub stylistą, aby uzyskać poradę.

Poza tymi składnikami, szampon przeciwłupieżowy może również zawierać kilka składników, o których wiadomo, że są pomocne. Jednak te produkty nie działają na wszystkich. W rzeczywistości, niektóre z najlepszych szamponów przeciwłupieżowych łączą w sobie kilka z tych składników. Dzięki temu można uniknąć skutków ubocznych leku, który powoduje łupież, a także wyeliminować swędzenie i łuszczenie się skóry. Najlepszy szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn pomoże Ci również pozbyć się objawów łupieżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *